Пошук
  • Владислав Пелих

Руслан Бельтюков: Чому кожному керівнику потрібні зовнішні консультанти


Керівники компаній вважають, що вони ефективні у прийнятті щоденних операційних рішень. Щодня приймаються сотні рішень, проводяться наради і життя крутиться як спінер. Проходить час, технології змінюються, організації зростають і за деякий час керівники вигорають та в пошуках кращої роботи звертаються в інші організації. А там своя корпоративна культура і свої правила гри. Керівники в нових організаціях приживаються дуже складно і дуже низький відсоток керівників здатні очолювати інші компанії та ефективно їх розвивати. Але чи в цьому справді проблема керівників?


Насамперед,  керівник неспроможний дивитись на свою роботу та прийняття рішення через призму ефективності. Так, може це дивно звучить, але саме ефективність є найбільшим каменем спотикання сучасних керівників. Вони настільки фокусовані на «закритті» проблеми, що про ефективність згадують лише тоді, коли ресурсів на вирішення проблеми бракує. При цьому внутрішні ресурси витрачаються неефективно та керівнику не вистачає часу ще й контролювати витрати внутрішніх ресурсів. Передбачається, що контролювати витрати внутрішніх ресурсів це компетенція заступників керівників та керівників підрозділів, але часто керівники підрозділів в основі прийняття рішень ставлять комфорт роботи у підрозділі та достатність ресурсів і зовсім не зацікавлені в оптимізації та економії. Будь-яка оптимізація та економія викликає спротив та великий перелік об’єктивних факторів чому оптимізувати не можна.


Чому ж закордоном керівники компаній користуються послугами консультантів, а українські – ні?

По-перше, це ментальність. Наші керівники виросли на верховенстві та безапеляційності попереднього покоління керівників, які жили за принципом «я знаю краще». По-друге, дуже складно відкритись та довірити консультанту підказувати та рекомендувати рішення. Часто керівники критично ставляться до порад або в кращому випадку вислуховують пораду, а згодом у дещо виправленому вигляді видають за власну ідею. Ця амбіційність керівників призводить до втрат у системах підприємства, які потім пояснюються діями конкурентів та іншими об’єктивними факторами. Саме тому, професійні керівники, які користуються консультантами, одразу фіксують домовленість, що консультант для того і найнятий, щоб керівник міг приймати правильні рішення. Іншими словами завдання консультанта не пропонувати рішення, а створювати керівнику таку атмосферу з урахуванням усіх факторів, щоб рішення приймались швидко та ефективно.


Відсоток українських керівників, які використовують консультантів є дуже низьким та управління українських підприємств у більшості тяжіє до пірамідальної авторитарності. Пірамідальна авторитарність є дуже ефективним стилем управління у період швидких кризових змін, але для періоду росту вона є найбільш шкідливим стилем.


Консультаційний сервіс в Україні тільки розвивається та набуває популярності. Більшість крупних компаній ефективно зросли саме завдяки залученню консультантів та отриманню рекомендацій. Часом економія коштів, яку порадив професійний консультант чи зростання прибутків в багато разів перевищують витрати на консультацію. Згадую приклад з практики, коли двогодинна консультація ціною у 2 тис грн вирішила одному з власників проблему, ціною у бізнес вартістю кілька мільйонів доларів.


Чому варто консультуватись не лише під час кризи у бізнесі, коли від консультанта чекають спасіння та «золотого рішення», а постійно?


Консультант схожий до лікаря у бізнесі. Проблеми у бізнесі, так само як і проблеми у здоров’ї не виникають одразу. Протягом певного часу спершу з’являються симптоми проблем, а лише згодом вони перетворюються у самі проблеми. Тому коли консультант бачить симптоми, він уже здатний зреагувати та допомогти стабілізувати підприємство і не припустити виникнення проблем. Вирішення проблем завжди дорожче ніж запобігання їх виникненню.


Культура психоаналітиків та консультантів – це культура сучасності. І серед керівників навіть в окремих винятках є модним мати персонального консультанта. Це тренд, який економить суттєві кошти і потребує лише мінімальних капіталовкладень.


Руслан Бельтюков – президент ГО Всеукраїнська Асоціація Керівників Бізнесу – UABL, засновник Львівської школи керівників бізнесу.


Дізнатися більше: https://uabl.org/head/

0 перегляд0 коментар