Пошук
  • Владислав Пелих

Руслан Бельтюков. Жертви функціональної економіки


Процесна економіка цілком може розвиватись і не втрачати ефективність під час кризи. Дистанційна робота керівників, прийняття рішень, онлайн наради – це все неминуче призводить до прозорості компаній та підвищення ефективності кожної дії, яка виконується. Тихі закриті наради та вузьке коло присутніх на нарадах – це приклад тоталітарної системи з приховуванням реальної ситуації або приховуванням коштів.


Цілком розумію, що є підприємства, які нездатні функціонувати дистанційно і це пов’язано із виробництвом продукції. Не всі процеси можна автоматизувати. Але ті компанії, які перейшли на процесну форму управління та поступово автоматизвоують процеси, мають усі шанси перемогти у конкурентній боротьбі за ринок через нижчу ціну, що є наслідком мінімальних постійних витрат на допоміжні процеси. Сучасні автоматизовані виробництва потребують висококваліфікованих інженерів та мінімальну кількість фахівців у цехах. Тому ризики такого виробництва є теж мінімальними. А провалюватись будуть компанії, діяльність яких побудована на застосуванні великої кількості робочої сили. Саме такі підприємства будуть змушені або автоматизуватись або змінити форму функціонування.


Мене дивує позиція політиків, які закликають скасувати карантин. Це безвідповідальна спроба захисту і відродження функціональної економіки. Це спроба повернути логічний розвиток ринку у минулі управлінські системи, які себе вичерпали. Але зверніть увагу на вік цих політиків – вони не молодші за 40 років. Це ті, хто звикли працювати і функціонувати за старими системами ще радянського союзу і не здатні змінюватись. Простіше переконати у привабливості старого і надійного, ніж спробувати підвищити конкурентоздатність країни за рахунок інноваційних процесів. Конкурентоздатність не залежить від присутності чи відсутності працівників на робочих місцях. Вона перш за все залежить від цінності процесів та дій, які ці працівники виконують. Функціональна державна влада призвела до того, що громадяни оплачують своїми заробітками помилки чиновників навіть не знаючи прізвища цих чиновників та не володіючи інформацією про те, яку цінність ці чиновники взагалі приносять нашій країні. Якщо ми хочемо збудувати конкурентоспроможну країну ми маємо мати чіткий реєстр всіх чиновників і чіткий звіт про цінність, створену кожним чиновником для громадян.

Функціональна економіка базується на присутності працівника у місці роботи незалежно від його результативності. Чим більше працівників, тим складніше визначити результативність кожного окремого працівника.


Процесна економіка – це перш за все перевага якісного виконання процесу над місцезнаходженням працівника. Якщо процес полягає у створенні продукту, то світ чекає все більша індивідуалізація та автоматизація. Приведу простий приклад. Мій хороший знайомий, який має швейне виробництво прийняв непросте рішення і роздав обладнання працівникам додому. При цьому організував процеси логістики і пакування таким чином, що ефективність працівників не зменшилась, а навіть зросла. Бо якщо раніше працівники працювали на день 7 чистих робочих годин, то при роботі вдома їх виробітка значно зросла і якість покращилась. Були запроваджені заохочення за якісну продукцію та перевиконання виробітки. Відпала потреба у комунальних витратах. Звісно, що я не буду відкривати всі деталі розробки переходу на дистанційну роботу, але додам, що підприємство розширилось ще і за рахунок нових працівників, які попросились на роботу із власним обладнанням.


Цей приклад свідчить про те, що частина компаній не лише виживуть на ринку і будуть більше заробляти, але і саме вони створять основу нової економіки цінності без ризиків для працівників. І цей приклад є вагомою противагою політикам, які закликають ризикувати здоров’ям людей заради політичних замовлень великих компаній із застарілими формами управління, що неспроможні перетворюватись на ефективні. При цьому ми маємо бути свідомими, що ці політики у випадку зараження вірусом, не будуть кинуті напризволяще, а будуть лікуватись у елітних клініках та під наглядом найкращих лікарів. А звичайні працівники, які змушені працювати, ризикуючи своїм здоров’ям, будуть шукати різні можливості спасіння самотужки. Догода старій системі – це остання спроба відтягнути країну у минуле. Але світ змінюється і змінюються люди. Цей процес відбувається у незворотньому напрямку. І ті, хто будуть застосовувати нові технології раніше – переможуть у змаганні за ринок.


Руслан Бельтюков – президент ГО Всеукраїнська Асоціація Керівників Бізнесу


Дізнатися більше: https://uabl.org/functional-economy/

2 перегляд0 коментар