Пошук
  • Владислав Пелих

Руслан Бельтюков. Як на економіку України вплине підвищення мінімальної заробітної плати


Багато економістів лякають звільненнями працівників і закриттям бізнесу. Чи це реально відбудеться?


Якщо поглянути у комплексі, то жодний власник не звільнить працівника, який приносить прибуток. І такі працівники заробляють набагато більше, ніж мінімальна заробітна плата. Звісно, що компанії пробують приховувати реальні заробітки та встановлюють працівникам мінімальну заробітну плату, решту оплати виплачуючи у конвертах, але така практика поступово завдяки підвищенню мінімальної зарплати буде втрачати сенс.


У більшості підприємств України панує функціональна система управління, при якій в присутності вланика чи директора всі працюють, а за його відсутності теревенять і відпочивають. Відповідальність кожного працівника за генерування коштів компанією через створення цінності для клієнтів є мінімальною. Заробітками найбільше переймається ТОП-менеджмент, який має суттєво більші винагороди, ніж мінімальна заробітна плата. Рядові працівники не виявляють зацікавленості у результатах дільності компанії та лише механічно виконують те, що їм доручають вищі керівники. Таким чином, додана цінність працівника зведена до мінімуму.


За даними нашого аналітичного центру українські компанії працюють на рівні 30% ефективності. Це означає, що дві третини робочого часу, витраченого працівниками, не створює цінності для клієнтів і не приносить коштів. При зростанні мінімальної зарплати будуть неминучі звільнення. Так це позитивно, бо перш за все будуть позбавлятись від тих, хто не навчений приносити цінність клієнтам і створює лише витрати. Будуть позбавлятись від збиткових проектів та проектів з нульовим прибутком. У цивілізованому світі зростає потреба у навчених працівниках та формуються системи кар’єрного зростання та наставництва, системи професійного навчання управлінського складу. В наш час більшість керівників українських компаній думають над проблемою як заробити кошти, а не як створювати додаткові цінності, за які будуть платити клієнти додаткові кошти.


Збільшення мінімальної зарплати призведе до аналізу ефективності кожного працівника і стимулювання кожного працівника до створення цінностей для клієнтів. А не прагне працівник це робити – звільнення. У кожному рішенні є позитивна і негативна сторона. На мою думку – це рішення стимулюватиме підприємців і малий бізнес більше думати над своєю цінністю і приймати правильні рішення, ніж просто виставляти прилавок на ринку і продавати “сірий” товар.


З таким рішенням мала б бути система стимулювання та заохочення працівників вчитись і розвивати власні бізнес-послуги. Світ неминуче рухається до аутсорсингових процесів та дистанційної роботи. При правильно організованій дистанційній роботі прибутки навпаки зростають і кошти витрачаються лише на додаткові заробітки.


Думаємо про цінність і про розвиток. Ліниві до навчання керівники, на превеликий жаль, не бачать просвіту у кризі і для них таке рішення є катастрофічним. Але це водночас і добре, бо на місце слабких компаній прийдуть сильні та конкурентоспроможні. Підприємці, які розвиваються в кожній кризі бачать розвиток, а не катастрофу і страх все втратити. Страх втратити є лише у тих, хто не має цінності заробити додаткові кошти. Тому зростання ціни працівників призведе до потреби у зростанні їх цінності для власника.


Руслан Бельтюков президент ГО Всеукраїнська Асоціація Керівників Бізнесу – UABL


Дізнатися більше: https://uabl.org/ruslan-beltyukov/

10 перегляд0 коментар